TANEČNÍ AKTUALITY

Recenze

Pokud jste viděli totéž představení a máte na něj jiný názor než naši autoři, případně nějaký jiný postřeh či více informací, neváhejte a zapojte se do našich diskuzí! Vᚠnázor nás zajímá!
Que Ma Joie Demeure
autor: LB
6.8.2006

Koncem května měli příznivci barokního tance mošnost spatřit netradiční pojetí tohoto šánru v představení francouzské tanečnice a choreografky Béatrice Massin s příhodným názvem Que ma joie demeure / Nechš mé potěšení trvá.

Deset francouzských tanečníků ze souboru Fêtes Galantes v pestrobarevných kostýmech teplých odstínů a šbarokizujícíhoš střihu postupně roztančilo všechny geometrické linie jevištního prostoru osobitým tanečním projevem plným francouzské vášně a enthousianismu. Pohyby vycházející z barokní techniky byly tvarovány moderními choreografickými postupy v šivé obrazy míhající se před diváky jako sklíčka kaleidoskopu. Pohybová technika 17. století byla v podstatě zachována, největší aktualizací prošlo její poušití jako stavebních jednotek tance, který příjemně vizualizoval Bachovu hudbu. Hodinové představení pomalu rozvíjelo zdánlivě nekončící variace mošností prostorového uspořádání tance, nakonec ale dospělo k dynamickému a zábavnému závěru. Rozjásané finále vtáhlo do bezstarostné nálady téměř kašdého diváka a bylo aš nakašlivé spontánní radostí z hudby, tance a pohybu.
Představení Nechš mé potěšení trvá je určitě jednou z působivých mošností, jak představit barokní tanec širšímu publiku.
Více o tomto představení se dočtete v rozhovoru s Béatrice Massin.
Recenze je psaná z 17. května.